انواع ستون در ساخت و ساز

ستون یک عضو ساختاری عمودی است که برای انتقال بار فشاری در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ، یک ستون ممکن است بارها را از سقف ، کف یا دال سقف یا از یک تیر به یک کف یا پایه منتقل کند. انواع ستون در ساخت و ساز

فولاد هوازده چیست

 

ستونها معمولاً از موادی مانند سنگ ، آجر ، بلوک ، بتن ، الوار ، فولاد و … ساخته می شوند که مقاومت فشاری خوبی دارند.

آلومینیوم و خصوصیات آن

ستون های سنگی کلاسیک

در معماری کلاسیک ، ستون ها اغلب بسیار تزئین می شوند ، دارای طرح های استاندارد از جمله Ionic ، Doric و Corinthian و غیره.

 

 

 

ستون ستونی ستونی است که در فواصل منظم از هم فاصله دارند و می توان از آن برای حمایت از یک صفحه افقی ، یک گذرگاه بازی یا سر پوشیده یا بخشی از ایوان یا رواق استفاده کرد. انواع ستون در ساخت و ساز

عناصر ضد زنگ فولاد ضد زنگ

r = √I / A

 

کجا ، I = لحظه 2 منطقه ، A = سطح مقطع.

 

نسبت درخشندگی

نسبت باریک بودن طول موثر یک ستون نسبت به کمترین شعاع ژیراسیون مقطع آن است. اگر این نسبت کافی نباشد ، کمانش می تواند رخ دهد.

 

باریکی ستون را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 

بلند یا باریک: طول ستون از طول کمانش بحرانی بیشتر است. خرابی مکانیکی معمولاً به دلیل کمانش رخ می دهد. رفتار ستونهای بلند تحت تأثیر مدول الاستیسیته است که مقاومت ستون را در برابر تغییر شکل الاستیک (یعنی غیر دائمی) هنگام اعمال نیرو اندازه گیری می کند. انواع ستون در ساخت و ساز

انتخاب تریم بام فلزی

کوتاه: طول ستون کمتر از طول بحرانی کمانش است. خرابی مکانیکی معمولاً به دلیل برش اتفاق می افتد.

متوسط: در بین ستون های بلند و کوتاه ، و محدودیت مقاومت مواد بر رفتار آن غلبه دارد.

طبقه بندی به هندسه ستون (یعنی نسبت باریک بودن آن) و خصوصیات ماده آن (یعنی مدول و مقاومت بازده یانگ) بستگی خواهد داشت.

 

شکل

ستون ها را می توان بر اساس شکل مقطع طبقه بندی کرد. اشکال معمول ستون عبارتند از:

کارگاه فولاد و انواع آن

در پروفیل ، آنها می توانند مخروطی ، غیر مخروطی یا “بشکه ای” شکل باشند ، سطح آنها می تواند ساده ، فلوت ، پیچ خورده ، روکش شده و غیره باشد. انواع ستون در ساخت و ساز

 

 

ستون ها ممکن است از یک طرح یکنواخت ساده باشند ، یا ممکن است از یک “شافت” مرکزی تشکیل شده باشد که روی یک پایه ستون نشسته و توسط “پایتخت” در بالای آن قرار گرفته است. برای اطلاعات بیشتر به عناصر ستون های کلاسیک مراجعه کنید.

 

ستون های بتن آرمه

ستون های بتن آرمه دارای یک شبکه فولادی تعبیه شده (معروف به میلگرد) برای تهیه آرماتور هستند.

 

طراحیاستفاده از فولاد سازه ای در ساختمان ها آرماتور می تواند به صورت مارپیچ یا گره خورده باشد.

 

ستون های مارپیچ استوانه ای هستند و یک میله مارپیچ مداوم در اطراف ستون پیچیده شده است. این مارپیچ در جهت عرضی پشتیبانی می کند.

ستون های گره خورده ، اتصالات جانبی بسته شده را که تقریباً به طور یکنواخت در ستون قرار دارند ، بسته اند. فاصله گره ها از این نظر محدود است که باید به اندازه کافی نزدیک باشند تا از خرابی بین آنها جلوگیری شود و به اندازه کافی از یکدیگر فاصله داشته باشند که در تنظیم بتن تداخل ایجاد نکنند.

انواع دیگر ستون

ستون سنگی

ستون های سنگی (یا ستون های سنگ ویبرو) توسط سنگ دانه ای تشکیل می شوند که در کاوش های ستونی قرار می گیرند و سپس فشرده می شوند تا ظرفیت تحمل بار خاک و مواد را بهبود ببخشند. انواع ستون در ساخت و ساز

قیمت تیرآهن ترک در مشهد

 

خلبان

Pilotis تکیه هایی است که ساختمان را از سطح زمین یا یک قسمت آب بلند می کند. به صورت چوبی ، آنها به طور سنتی در معماری بومی آسیا و اسکاندیناوی ، یا هرجایی که بومیان در حاشیه آب زندگی می کردند ، استفاده می شد. آنها همچنین می توانند در مناطق طوفانی یا مستعد سیلاب استفاده شوند ، تا ساختار را از سطح موج طوفان بالاتر ببرند.

 

پیشگام خلبانان مدرن معمار لوکوربوزیه بود ، که از آنها هم به عنوان ستون های پشتیبانی کننده سطح زمین و هم از نظر فلسفی به عنوان ابزاری برای آزاد سازی سفتی طرح بندی های سنتی استفاده می کرد و ساختمان های کارآمد را به عنوان “ماشین زندگی” در اختیار شما قرار می داد.

 

برای اطلاعات بیشتر به Pilotis مراجعه کنید.

 

اسکله ها

اصطلاح “اسکله” می تواند برای چندین عنصر مختلف ساختمان به جای هم استفاده شود. به طور کلی ، این یک تکیه گاه قائم برای یک سازه یا روبنا است ، اما همچنین می تواند به بخشهای دیواره های سازه باربر بین دهانه ها و انواع مختلف ستون اشاره داشته باشد. انواع ستون در ساخت و ساز

پلاتین به حل یک رمز و راز باستانی کمک می کند

 

برای اطلاعات بیشتر به: اسکله ها مراجعه کنید.

 

نوشته ها

کلمه “post” با کلمه ستون قابل تعویض است ، اگرچه به طور معمول در استفاده می شود ارتباط با اعضای سازه کوچکتر که ممکن است در بعضی موارد مستقل باشد ، نه بخشی از یک ساختار گسترده تر.

قیمت میلگرد نیشابور در مشهد

گره خورده

ستون گره خورده ، تکیه گاه سنگی است که به شکل دو یا چهار ستون با اتصال گره تراشیده می شود. گره در ستون ها برای نشان دادن پیام های مختلف معنوی مرتبط با بشریت و رابطه آن با تثلیث مقدس است.

قیمت تیرآهن هاش در تهران

برای اطلاعات بیشتر به ستون گره خورده مراجعه کنید. انواع ستون در ساخت و ساز