بررسی میزان نوسنات قیمت میلگرد

قیمت میلگرد آهن رسان

قیمت میلگرد آهن رسان  موضوع مهم برای اهالی صنعت ساخت و ساز است. به ساختمان‌ها و سازه­های بزرگ و کوچک نگاه کنید، چه نیروهایی به این ساختمان ها و قسمت های مختلف آن‌ها وارد می شود؟ وزنی که مصالح ساختمان دارند به کدام قسمت وارد می شود. نیرویی که ناشی از وزن لوازم خانه و ساکنان آن و حرکت آن‌ها بر ساختمان وارد می شود چقدر است و چطور باعث خرابی سازه نمی شود. به هنگام باد و طوفان و بروز زلزله و در اثر حرکت های رفت و برگشتی و نیروهایی که به این شکل به سازه وارد می شود، چگونه ساختمان ها دوام می آورند. سازه هایی که در اثر این نیروها از بین می روند، ترک می خورند و یا خراب می شوند، چه نقاط ضعفی دارند؟

قیمت میلگرد

قبل از خرید میلگرد باید اطلاعاتی در مورد نوع میلگرد، کاربرد آن و هزینه مورد نیاز آن داشته باشیم. ما قرار است میلگرد را در کجای ساختمان به کار ببریم؟ این ساختمان در چه شرایط جوی ساخته خواهد شد؟ چند طبقه قرار است ساخته شود و نوع خاکی که قرار است در آن ساخته شود به چه صورت است؟ مصالح و مقاطع فلزی دیگری که برای ساخت این بنا قرار است به کار گرفته شوند چه خصوصیاتی دارند، چه مقدار میلگرد نیاز داریم و این میلگردها باید چه نوعی با چه ویژگی هایی داشته باشند.

می بینید که تخمین و برآورد هزینه میلگرد یکی از مواردی است که برای برآورد هزینه ساخت و ساز لازم است. میلگرد از مصالح بسیار پرکاربرد در ساختمان سازی است. وقتی ساختمان در برابر نیروهای فشاری، وزن ساختمان، وزن لوازم داخل آن، وزن و نیروی ساکنین، نیروهای خارجی وارد شده بر دیوارها و سقف‌ها که ناشی از باد و باران، برف و طوفان و بالایی طبیعی مثل سیل و زلزله می تواند دوام بیاورد، یعنی این نیروها به گونه ای مهار و به زمین منتقل می شوند.

کاربرد میلگرد در ساختمان سازی

قیمت میلگرد باید تناسب خوبی با هزینه ساخت و نگهداری داشته باشد. در ساختمان های فلزی، یعنی ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند، وظیفه و هدف اصلی اسکلت مهار کردن و منتقل کردن نیروهای وارده به قسمت های مختلف سازه به زمین است. بتنی که در کف ساختمان یعنی در فونداسیون ریخته می شود، در برابر نیروهای فشاری مقاومت بالایی دارد؛ یعنی نیروهایی که از بالا، از دیوارها و ستون ها بر کف وارد می شود. این نیروها حاصل جمع نیروهایی است که بر تمام قسمت های ساختمان از جمله سقف وارد می شود. وقتی قسمت های مختلف سازه نیروهای دریافتی را دست به دست کرده و پی ساختمان منتقل می کنند، بتن پی این نیروها را به زمین منتقل می کند و از تخریب ساختمان، ترک خوردن دیوارها و سقف جلوگیری می کند؛ اما اگر این نیروهای منتقل شده بیش از حداکثر میزان تحمل بتن و فونداسیون باشد، باعث از هم پاشیدن، ترک خوردن و تخریب ساختمان می شود.

اما همه نیرهایی که به فونداسیون وارد می شود به صورت فشاری و از بالا به پایین نیست. برخی نیروها مثل نیروهای رفت و برگشتی حاصل از زمین لرزه باعث کشش و خمش بتن ها و دیوارها می شوند. بتن به تنهایی خاصیت کششی خوبی ندارد؛ بنابراین در صورت وارد آمدن مقدار زیادی از این نیروها، بتن ترک می خورد و از هم می پاشد؛ بنابراین مهندسین از آرماتوربندی برای مقاوم سازی بتن و تقویت آن در برابر نیروهای خمش و کشش استفاده می کنند. میلگردهایی که درون بتن جاسازی می شوند به بتن خاصیت کششی می دهند و از آن در برابر نیروهای وارده محافظت می کنند.

از میلگردها در داخل دیوارها هم استفاده می شود که به آن‌ها میلگرد بستر گفته می شود. این میلگردها به صورت عمودی و افقی در داخل دیوار و به فواصل مشخص و استاندارد قرار داده می شوند تا استحکام دیوارهای برشی را افزایش دهند. از طرفی این میلگردها برای اتصال دو دیوار به یکدیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر ساختمان های فولادی در حال ساخت را با دقت تماشا کنید می بینید که در بعضی قسمت های این ساختمان ها برای ایجاد ستون ها از میلگرد استفاه می شود. میلگردهایی که برای هم‌راستا کردن دیوارها و ستون ها استفاده می شوند.

انواع میلگرد و مشخصات مهم آن‌ها

نوع میلگرد بر قیمت آن تاثیرگذار است. نوع میلگرد مشخص کننده ویژگی هایی همچون میزان ازدیاد طول، میزان انعطاف پذیری، میزان استحکام تسلیم و مقاومت کششی، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و بسیاری از موارد دیگر است؛ بنابراین انواع میلگرد را مورد بررسی قرار می دهیم.

میلگردها را می توان بر اساس ویژگی هایی که دارند دسته بندی کنیم. می توانیم آن ها را به گروه های مختلفی تقسیم کرده و مشخصات مشترکی در هر دسته پیدا کنیم.

انواع میلگرد آهن رسان از لحاظ شکل و ظاهر

میلگردها از نظر شکل و ظاهر دو نوع اصلی دارند: 1- میلگردهایی که دارای سطحی صاف هستند. 2- میلگردهایی که دارای سطحی آجدار هستند.

قیمت انواع میلگرد

انواع میلگرد از لحاظ جنس آن

می توان برای کاربردهای مختلف، میلگردهایی با جنس های مختلف تولید کرد تا ویژگی هایی دقیقاً متناسب با آن کاربرد و موقعیت را داشته باشند. شناخته شده ترین میلگردها در این گروه شامل میلگرد فولاد کربنی معمولی، میلگرد فولادی ضد زنگ یا استنلس استیل، میلگرد گالوانیزه، میلگرد پوشش اپوکسی، میلگرد آلومینیومی، میلگرد کامپوزیت و پلیمری

انواع میلگرد از لحاظ استاندارد ساخت

تاکنون استانداردهای ملی و بین المللی زیادی برای تولید میلگرد تدوین و ثبت شده اند. مهم ترین و معروف ترین استانداردهایی که در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرند شامل استاندارد ملی آمریکا، استاندارد آلمان، استاندارد استرالیا، استاندارد بریتانیا، استاندارد ژاپن، استاندارد روسیه و استاندارد بین المللی ایزو. هر یک از این موارد که گفته شد در با علائم و حروفی مشخص شده و شناخته می شوند. در این استانداردها تمام اطلاعاتی که در مورد یک میلگرد لازم است بدانید، در نظر گرفته شده است. مثلاً گفته شده است که یک میلگرد فولادی به طول یک متر از جنس فولاد معمولی دارای چه وزنی است، میزان ازدیاد طول آن چقدر است، در چه مواردی بهتر است که استفاده شود یا نه و از این دست اطلاعات.

 میله فولادی

نمودار قیمت میلگرد امروزدر پیچ اینستاگرام آهن رسان  نمودار قیمت میلگرد ۹۹ کاهش قیمت میلگرد قیمت میلگرد در آبان ۹۸ نمودار قیمت میلگرد 1400 قیمت میلگرد بناب در کانال تلگرامی آهن رسان  قیمت میلگرد نسبت به روزهای گذشته قیمت میلگرد در سال ۹۸ قیمت میلگرد سایز 8 قیمت میلگرد امروز آهن رسان  قیمت میلگرد ۱۶ میانه نمودار قیمت میلگرد 1400 نمودار قیمت میلگرد میانه قیمت میلگرد بناب نمودار قیمت آهن در یکسال اخیر قیمت میلگرد کاوه میانه  قیمت میلگرد در زمستان قیمت جهانی میلگرد امروز در کانال تلگرامی آهن رسان نمودار قیمت میلگرد امروز آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰پیش بینی قیمت میلگردکانال قیمت لحظه ای میلگردنمودار قیمت آهن در یکسال اخیر را با برند آهن رسان تجربه کنید.

اندازه و ابعاد میلگرد

میلگرد در سایزهای مختلفی ساخته می شود. معمولاً میلگردها را به صورت شاخه ای می بینید. میلگردهایی هم هستند که به خاطر قطر کمی که دارند، می توان آن‌ها را به صورت کلاف پیچید. به این روش بسته بندی کویل می گویند. وزن هر کویل در هر استانداردی و برای هر کارخانه ای می تواند متفاوت باشد.سایز میلگرد که مشخص کننده قطر آن است، در اندازه های بین 8 تا 32 میلی متر رایج تر است. برخی کارخانه ها به واسطه تکنولوژی، دستگاه ها و ماشین آلاتی که دارند ممکن است بتوانند میلگردهای با سایز کوچک‌تر و یا بزرگ تر را نیز تولید کنند. به عنوان مثال کارخانه نیشابور که یکی از بزرگ ترین و مهمترین کارخانه های تولید میلگرد در کشور است، میلگردهای با سایز 50 میلی متر نیز تولید می کند که نیاز برخی از صنایع را برطرف نماید.