قیمت نبشی

نبشی فولادی را می‌توان یکی از مهم‌ترین مصالح در سازه‌های ساختمانی و صنایع ساخت و ساز به شمار آورد. از جمله دلایل شناخته شدن این محصول با این نام شکل ظاهری آن است که به صورت دو مقطع عمود بر هم است. این محصول کاربردهای بسیار گوناگونی در صنایع مختلف داشته و در انواع گوناگون با ویژگی‌های مختلف تولید می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد این محصول و انواع آن از نظر ظاهر و نوع تولید بپردازیم. با ما همراه شوید.

آهن نبشی چیست

امروزه از تجهیزات و مصالح بسیار گوناگونی در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین مصالح مورد استفاده در صنایع ساختمانی، برقی و راه‌سازی این دسته از آهن آلات هستند. از این ابزار به صورت تنها یا مرکب به صورت وسیع استفاده می‌شود. معادله انگلیسی این واژه Angle bar است که به اختصار با حرف L نیز نمایش داده می‌شود. دلیل استفاده از این حرف نیز ظاهر این ابزار ساختمانی بوده که به مانند دو ضلع عمود بر هم است. اصطلاح نبشی نیز از کلمه نبش گرفته شده که به معنای کنج یا پیچ است؛ ظاهر آن نیز دقیقاً مانند یک پیچ است. این دسته از محصولات مورد نیاز در صنایع ساخت و ساز کشور به دو صورت وارداتی از کشورهای اوکراین و روسیه، و همچنین تولیدی کارخانه‌های داخلی تامین می‌شود.

قیمت نبشی

این محصول آهنی را می‌توان پروفیلی با داشتن دو ضلع عمود بر هم تعریف کرد که به صورت کلی از آن برای ساخت یک قاب (frame) در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این مصالح ساختمانی در جنس‌های مختلف مانند آلومینیومی، پلاستیکی، پی‌ وی سی، استیل، چوبی و پلی اتیلن نیز تولید می‌شوند. اما ما قصد داریم به صورت خاص درباره محصولاتی با جنس فولاد ساختمانی یا همان آهنی بپردازیم.

انواع آهن نبشی را بشناسید

بهتر است پیش از آنکه به سراغ استفاده از هرگونه مصالح ساختمانی بروید، درباره انواع آن و کاربردهای هر یک از این انواع تحقیق کنید. نوع آهنی نیز انواع گوناگونی دارند که از هر یک برای مقاصد مختلف و خاص استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی بیش‌تر انواع این ابزار صنعتی می‌پردازیم:

بررسی دقیق از لحاظ ظاهری

این محصول را می‌توان از لحاظ ظاهر به دو دسته زیر تقسیم کرد:

  • بال مساوی (V Shaped): همانطور که از نامش پیداست، نبشی‌های بال مساوی دارای دو بال با طول یکسان هستند. همانطور که پیش‌تر گفتیم این محصول را با حرف L نشان می‌دهند. پس از حرف L طول دو بال مشخص می‌شود. به طور مثال عبارت L400 نشان‌دهنده این دسته از محصولات با اندازه بال 400 میلی‌متر را نشان می‌دهد.
  • بال نامساوی (L Shaped): این دسته از محصولات نیز از جمله مصالحی هستند که در صنایع خاص از آن‌ها استفاده می‌شود. زمانی از این دسته از محصولات استفاده می‌شود که به هر دلیلی امکان استفاده از نمونه‌های بال مساوی وجود نداشته و تنها راه استفاده از مصالح بال نامساوی باشد. این دسته بال نامساوی را می‌توان در ابعاد و ضخامت‌های مختلف یافت کرد. در صنایع ساختمانی به طور مثال این محصولات را به صورت اختصار به صورت L200*400 نشان می‌دهند که به معنای نبشی با دو بال نامساوی 200 و 400 میلی‌متری است. این محصول با استفاده از فولادهای مختلف مانند ST44 یا ST37 ساخته می‌شود.

انواع از لحاظ نوع تولید

این محصول را می‌توان از لحاظ نوع تولید به دو دسته پرسی و فابریک تقسیم نمود:

  • پرسی: نوع پرسی این محصول از یک ورق با طول 6 متر تهیه شده که به آن شکل داده شده و به این صورت در می‌آید. بدین ترتیب ماهیت اولیه این نوع محصول از ورق فولادی است. در این نوع محصول زاویه داخلی تا حد ممکن 90 درجه در نظر گرفته می‌شود. این دسته از محصولات (پرسی) معمولاً به صورت بال مساوی و از فولاد ساختمانی ST37 ساخته می‌شوند. به طور کلی برای ساخت این محصول ورق فولاد به اندازه مناسب برش خورده، پرس شده، و در انتها با استفاده از رول فورمینگ به محصول نهایی قابل استفاده تبدیل می‌شود.
  • فابریک: یکی از ویژگی‌های این محصول خروج به صورت نبشی از خط تولید، از همان ابتدای فرایند تولید است. در فرایند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌شود. فرایند تولید این دسته از محصولات به این صورت است که پیش از هر چیز شمش‌ها در کوره‌های حرارتی قرار گرفته و سپس از قفسه‌های نورد عبور داده می‌شوند تا طول آن‌ها افزایش و مقطع آن‌ها کاهش پیدا کند. پس از اتمام فرایند تولید محصولات به قسمت برش فرستاده می‌شوند تا در سایزهای 6 تا 12 متری برش داده شوند.

انواع مختلف موجود در بازار

قیمت نبشی

اگر برای خرید به بازار مراجعه کرده باشید می‌دانید که انواع مختلفی از آن با ویژگی‌های مختلف به فروش می‌رسد. برخی از انواع این محصول در بازار عبارت است از:

  • گالوانیزه: این نوع از نبشی برای استفاده در مکان‌هایی که امکان خوردگی سازه‌ها وجود دارد استفاده می‌شود. در ساخت محصولات گالوانیزه برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی محصول از فلز روی به عنوان پوشش استفاده می‌شود.
  • ضدزنگ: نوع ضدزنگ در دو نوع فولادی T316 و 304 تولید می‌شوند. محصولات 304 با استفاده از فرایند نورد گرم تولید شده و برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض آب نمک و عناصر شیمیایی دیگر قرار دارند مناسب است. محصولات فولادی T316 نیز با استفاده از پوشش‌های نیکل، کروم و همچنین مولیبدن محافظت می‌شوند. این محصول نسبت به محصولات 304 مقاومت بالاتری دارد.
  • اسپیرال: نوع دیگر محصولات اسپیرال هستند. محصولات اسپیرال از جمله انواع بال مساوی هستند که در سایزهای گوناگون 20*20*20 تا 50*50*50 تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

به طور خلاصه

همانطور که خواندید، یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین محصولات ساختمانی که در صنایع مختلف نیز از آن استفاده می‌شود موارد نام برده شده در این مقاله است. گفتیم که این محصولات در انواع پی وی سی، چوبی، آلومینیومی، فولادی و… تولید می‌شوند. در این مقاله به بررسی کاربرد نبشی‌های فولادی و انواع آن‌ها پرداختیم. این محصولات را می‌توان از نظر نوع ساخت به دو دسته پرسی و فابریک و از نظر ظاهر به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم کرد. این محصولات را با حرف L نشان می‌دهند؛ و اعدادی که پس از حرف L نوشته شوند، نشان‌دهنده سایز بال‌ها هستند. این محصولات را در بازار می‌توانید در انواع اسپیرال، ضدزنگ، و گالوانیزه نیز یافت کنید.